Kotel na Biomasu Multibio 199 PLCS
Na snímcích je realizace automatického kotle na biomasu MultiBio 199 PLCS v obci Pačlavice u Kroměříže. První hala o celkovém rozměru cca 1300 metrů čtverečných a výšce stropu cca 7 metrů, která je připojena na novou kotelnu slouží k opravám zemědělských strojů. Na stropu haly jsou instalované sálavé topné panely, kterými se hala vytápí. Část haly po jejím dokončení bude mít topení v podlaze. Další objekt, cca 2000 metrů čtverečních, umístěný vedle stávající haly, bude možné v budoucnu na kotelnu připojit.
V počátku provozu biomasové kotelny je jako palivo použito nekvalitních dřevěných pelet s obsahem kůry. V kotelně je použita akumulační nádrž 3000 litrů. Do budoucna se počítá i s ohřevem TUV pro provoz a zaměstnance. Provozovatel má také možnost použít rostlinné pelety a zajistit si tak velice ekonomický provoz, který zkrátí dobu návratnosti investice. Kotel MultiBio s otočným roštem hořáku rostlinnou biomasu snadno zvládá a provoz je i s takovým palivem stále plně automatický.
Řízení kotle na biomasu
Kotel na biomasu lze snadno ovládat a jeho provoz sledovat pomocí vzdálené správy přes připojení k internetu. Provozovatel i výrobce kotle tak mají přehled o výkonu, spalování a dalších parametrech provozu. Kotel je vybaven automatickým odvodem popela ze spalovací komory, automatickým čištěním výměníku kotle pružinami. MultiBio na rozdíl od jiných kotlů na biomasu nepoužívá útlumový režim pro start provozu. Kotel pracuje automaticky v požadovaném rozsahu teplot. Tím, že palivo v hořáku nedoutná v útlumovém režimu, nezanechává provoz kotle žádnou pachovou stopu. Šetří palivo, také nepoškozuje těleso kotle samodestrukcí z nízké teploty spalin.
Úspory s kotlem na biomasu MultiBio 199 PCLS
Kotel za hodinu plného výkonu spotřebuje až 45 kg biomasy, což je za 24 hodin, při velkých mrazech, až jedna tuna. Pokud zákazník používá levnější paliva, tak při cenovém rozdílu 2 Kč na kilogramu, kotel šetří denně 2000,- Kč. Za měsíc 60 000,- Kč a za topnou sezónu přes 300 000,- Kč. Investice za kotel na biomasu se tak zpravidla vrací do třech let provozu.